انواع شوت های بارگیری در نوار نقاله ها و ویژگی های آنها

 شوت نوار نقاله در صورت طراحی و نصب نامناسب باعث آسیب جدی به تسمه نقاله می شوند. لذا طراحی شوت نوار نقاله آنها بایستی با دقت انجام شود. بعلاوه برای قرارگیری مناسب نسبت به نوار نیاز به اتصالات مطمئنی دارند در صورتی که بارگیری در جهت حرکت نوار انجام شود شوتهای بارگیری طرح کاملاً ساده ای دارند اما در صورت بارگیری زاویه دار طراحی آنها پیچیده تر میشود.

شوتهای بارگیری تسمه نقاله به منظور سرعت بخشیدن به نوار به صورت شیبدار ساخته میشوند در مورد مواد نرم و قدری مرطوب بایستی آنقدر پرشیب باشند که مواد به سرعت سر بخورند.
 اما در مورد مواد قطعه ای زاویه شیب به اندازهای محدود میشود که مواد به نحو مطلوب سر بخورند و از بالا جستن و غلتیدن آنها جلوگیری به عمل آید در صورت بالا بودن سرعت قطعات ممکن است میله ها یا زنجیرهایی در مسیر آنها آویزان کرد.

میله های آویز برای کاهش سرعت جریان مواد در شوت های بارگیری
میله های آویزان برای کاهش سرعت جریان مواد

شوت های بارگیری نوار نقاله

از شوت تسمه نقاله چند زاویهای قوسی و گاهی اوقات روکشدار میتوان برای سر دادن یکنواخت مواد استفاده کرد در صورتی که نتوان مواد را در جهت مناسب به سرعت لازم ،رساند ممکن است از سرعت تسمه دریافت کننده کاسته شود این کار را میتوان با انتخاب تسمه ای عریض تر و گران تر انجام داد.
شوتهای تسمه نقاله از فلز یا برخی مواد دیگر ساخته می شوند. اما نوع فلزی بیشتر متداول است برای مواد ساینده از صفحات مقاوم در مقابل سایش مانند پوشش های سرامیکی استفاده می شود. برای مواد خورنده از روکشهای فلزی مقاوم در مقابل خوردگی لاستیکها، مواد مصنوعی، یا پوششهای با ترکیب شیشه ای (fused on glass) استفاده می شود.

پهنای شوت نوار نقاله

 پهنای شوت بارگیری نباید از دوسوم عرض نوار دریافت کننده بزرگتر باشد. از طرف دیگر در صورتی که مواد قطعه ای درصد قابل توجهی از جریان مواد را تشکیل دهند پهنای داخلی شوت بارگیری باید حداقل ۲/۵ تا ۳ برابر بزرگترین بعد قطعات باشد. چنانچه قطعات و مواد نرم مخلوط باشند پهنای داخلی شوت ممکن است دو برابر بزرگترین قطعات باشد. رعایت این نسبت ها برای بارگیری مناسب نوار و جلوگیری از در هم قفل شدن و گیر کردن قطعات داخل شوت ضروری است. از این رو در برخی موارد پهنای شوت بارگیری میتواند تعیین کننده عرض نوار دریافت کننده باشد.

 

شوت نوار نقاله بارگیری گریزلی یا سرنددار 

 چنانچه مخلوطی از قطعات و نرمه ها حمل شوند ضربه سنگین بارگیری بر روی نوار را میتوان به دو طریق به حداقل رساند:

  1. طراحی شوت نوار نقاله به نحوی که قبل از بارگیری ،قطعات لایه ای از مواد نرم روی نوار قرار گیرد
  2. استفاده از شوت های تسمه نقاله با کف قوسی یا سوراخ دار و یا شوتهای گریزلی دار یا سرنددار

 شکل زیر یک شوت گریزلی یا سرنددار را برای بارگیری یک نوار نقاله سر بالایی کم شیب نشان میدهد.

شوت بارگیری گریزلی دار در نوار نقاله
شوت بارگیری گریزلی دار

جزئیات شوت بارگیری در نوار نقاله

صفحات پشت یا کف شوت ها بایستی به نوار نسبتاً نزدیک باشند و بر روی آنها لبه های لاستیکی قابل تنظیم برای جلوگیری از نفوذ نرمه ها نصب شده باشد این لبه ها از رفتن قطعات در زیر یا پشت صفحه پشتی و گیر کردن بین صفحه پشتی و نوار جلوگیری میکنند.

 

شوت تسمه نقاله بارگیری دارای جعبه سنگ

چنانچه مواد حمل شده شدیداً ساینده باشند و سرعت نوار دریافت کننده کم باشد، کف شوت را میتوان طوری تعبیه کرد که برخی مواد را نگه دارد جریان مواد ساینده در این قسمت بر روی مواد نگه داشته شده صورت می گیرد. از این نوع شوتها برای انتقال ،گراول سنگ و مواد معدنی استفاده می شود.
شکل زیر یک نمونه از این شوتها را نشان میدهد.

شوت بارگیری نوار نقاله دارای جعبه سنگ
شوت بارگیری با جعبه سنگ

شوت بارگیری نوار متقاطع 

برای بارگیری یک نوار متقاطع از شوتهای مخصوصی استفاده می شود. یک نمونه از این شوتها در شکل زیر نشان داده شده است.

شوت باگیری نوار نقاله با نوار متقاطع
شوت بازگیری نوار متقاطع
برای موادی مانند زغالسنگ یا مواد مشابه که محدودیت خرد شدگی دارند، از شوت هایی که شیب صفحه عقبی آنها تقریباً مماس بر مسیر تخلیه مواد است استفاده میشود. به این شوت تسمه نقاله، شوت بارگیری منحنی شگل می گویند.
شوت بارگیری منحنی شکل در نوار نقاله
شوت بارگیری منحنی شکل