مهره گالوانیزه اهنی و خشکه

کاربره مهره ها/مشخصات مهره ها

اغلب مهره های مورد استفاده چهار گوش یا شش گوش می باشند. مهرههای چهارگوش معمولا در تلرانسهای دقیق ساخته نمیشوند و کاربرد آنها عموماً برای اتصالات در کارهای سبک میباشد. مهرههای شش گوش در فرمهای مختلفی بصورت استاندارد و سنگینی وجود دارند مهرههای شش گوش با اندازههای نازکتر با عنوان مهرههای پشت گیر Jam Nut) شناخته میشوند. مهره های پشتگیر برای قفل کردن مهره ها مورد استفاده قرار میگیرند. معمولاً یک مهره پشت گیر تحت دروه داراثر گشتاور نشیمنگاهی بر روی یک پیچ دنده کبریتی  یا پیچ دو سر قرار میگیرد و سپس در جای خود ثابت نگه داشته میشود.

تا اینکه یک مهره کاملاً تحت اثر گشتاور قرار گرفته و به بار اولیه مد نظر برسد این عمل باعث میشود مهره ها در جهت مخالف هم قرار گرفته و با سفت و فشرده ساختن رزوه ها به هم به عنوان مهره های قفل کن عمل نمایند. مهرههای شش گوش استاندارد و پشتگیر دارای ابعاد کمی کوچکتر از مهرههای شش گوش و پشتگیر سنگین میباشند تا ابعاد ،916 مهره استاندارد حدود 1/16 اینچ نازکتر از قسمت تخت میباشد؛ برای ابعاد بیشتر از 9/16 مهره استاندارد حدود 1/8 اینچ نازکتر از قسمت تخت میباشند علاوه بر ،این مهره های پشتگیر همواره نازکتر از مهرههای شش گوش با اندازه اسمی یکسان میباشند.

انواع مهره ها در اتصالات 

برای پیچ و مهره های و u-bolt استاندارد و مهره های پشتگیر محدوده اختلاف ضخامت از 2/16 اینچ تا 1/2 1 اینچ می باشد. مهره های شش گوش در انواع مختلفی موجود میباشند مانند مهرههای قفل کن با اینسرتهای ،نایلونی مهرههای فلانج دار و مهرههای اشپیل خور Castle Nut ) مهره ..چاکدار مهرههای شش گوش مورد استفاده در دماها و فشارهای بالا از نوع مخصوص می باشند.  برای دماها و فشارهای ملایم از مهره های ASTM A194 از درجه 2 استفاده می شود. مهره ها و اتصالات کوئنچ شده برای استفاده در حالتهای دما و فشار بالا مناسب بوده و از مهرهها با استاندارد 194 ASTM از درجه 24 برای این حالت استفاده می.گردد در حالت دما و فشار خیلی بالا از مهرههای مولبیدن کربنی عملیات حرارتی شده و یا مهرههای مولیبدن کروم با استاندارد 1949 ASTM از درجه 4 تا 7 استفاده میشود. 

 مهره های شش گوش در واحد کشورهای انگلستان / آمریکا از لحاظ ابعادی گسترده تر از  پیچ مهره های شش گوش در واحد متریک میباشند ولی انواع مختلف پیچ مهره های شش گوش در واحد متریک خیلی بیشتر بوده و در اشکال مختلف موجود یباشند که شامل مهرههای پشت ،گیر مهره های قفل کن با اینترنت نایلونی مهره های فلنچدار و مهره های اشپیل خور می باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *