یوبولت|کرپی|مشخصات فنی-ابعاد-سایز-لیست قیمت فروش

یوبولت سازی

یوبولت چیست؟ - تولید و پخش انواع یوبولت

یوبولت – پیچ کرپی din 3570بست یکی از قدیمی ترین نوع اتصال به کاررفته در انواع سازه ها و قطعات مختلف می باشد.

نوعی از این اتصالات است که به دلیل شکل خاص  خود با عناوینی چون،( کرپی گالوانیزه –  یوبولت – بست لوله – پیچ کرپی – بست دو مهره – بست زین شکل ) شناخته می شود.

.این مدل از بست نوعی بولت دوسر رزوه می باشد که از وسط دو رزوه  خم به شکل یو حالت دهی شده است. قسمت خم این مدل از اتصالات با توجه به نوع قطعه مورد نظر میتواند(L – U  –  V – Π –  Z  )باشد. 

یوبولت ها یکی دیگر از انواع بولت ها میباشند که به عنوان متعلقات اتصال همانند: (پیچ و مهره ها و یا کرپی الواتور ) در صنایع مختلف از آنها استفاده می شود.

کرپی یوبولت و بست اتصال لوله پایه به کمرکش

.انواع  یوبولت گالوانیزه ( “1/2 اینچ ) تا (“16اینچ)

با سایز رزوه 6 میلیمتر و 8 -10-12-16-20 میلیمتر

لیست قیمت انواع و بست یوبولت - پیچ یوبولت گالوانیزه

کرپی سایز  (m6)

 

 

استاندارد سایز بندی و ابعاد بست یوبولت ها

 

سایز بندی لوله ها بر اساس سایز دهانه لوله معرفی و شناخته می شوند. برای ساخت کرپی اندازه قطر خارجی و سایز بیرونی لوله درنظر گرفته و بر اساس آن  محاسبه و ساخته می شوند.

 مثال : اگر لوله ای 1 اینچ اندازه گیری شود .سایز دهانه داخلی آن یک 1اینچ و قطر بیرونی آن بیشتر از ۱ اینچ می باشد. با این حساب کرپی یوبولت باید بر اساس اندازه خارجی لوله ساخته شود . تا لوله درون یوبولت جای بگیرد. 


. سایز بندی و تعریف کرپی یوبولت بر اساس (ضخامت رزوه – اندازه داخلی و دهانه – ارتفاع – نوع پوشش کرپی – آلیاژ) آن ها محاسبه میگردد، که باید در نظر گرفته شود..

سایز و ابعاد اندازه بست کرپی
استاندارد و سایز کرپی یوبولت
روبند کرپی

روبند کرپی

روبندها به منظور ساپورت و حمایت لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

انواع یوبولت در صنعت / کاربرد 

 

از این نوع اتصال  بست لوله برای مهار لوله و یا قطعات گرد یا نیم دایره در انواع سازه های لوله ای، صنایع نفت گاز پتروشیمی و یا در خودرو ها و وسایل نقلیه و ماشین آلات راهسازی ،استفاده می شوند .

*به دلیل قیمت مناسب و ساختار ساده این بست های دو پایه،از آنها در صنایع مختلف جهت اتصال انواع قطعات و سازه ها استفاده می شود.*

اتصال پایه فنس با کرپی یوبولت

 

 

چگونگی ساخت یوبولت ها

 

. ساخت یوبولت بدین صورت است که ابتدا میلگرد با اندازهای مشخص برش داده میشود. بعد از برش هر دوسر میلگرد به اندازه مشخص رزوه می شود. بعد از اتمام دنده کردن دو سر بولت ،از وسط به شکل U حالت داده و برای محافظت در برابر شرایط جوی ، پوشش داده می شود .

ویژگی  بر اساس 4 المان

1_ ضخامت رزوه  2_ اندازه دهانه داخلی    3_ آلیاژ   4_ ارتفاع

اتصال لوله به نبشی با کرپی یوبولت

 

 

تولید رزوه کرپی یوبولت / روش نورد کاری – روش برشی

 

. برای ساخت و تولید رزوه در اتصالات رزوه ای و کرپی یوبولت 2 روش عمده وجود دارد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. .

 

 

رزوه زنی به روش نورد کاری

 

اولین و مناسب ترین و روش که برای دنده زنی استفاده می شود نوع نورد کاری میباشد. این روش از مناسب ترین مدل های تولید رزوه برای تولید قطعات در تعداد بالا میباشد. در این روش غلتک نورد بافشار از 2 طرف قطعه به صورت مارپیچ و دورانی باعث شکل گیری رزوه مثلثی میشود. سطح مقطع رشته مارپیچ در پیچهای با رزوه مثلثی یک مثلث متساوی الساقین و با زاویه راس 60 درجه است. .

 

رزوه زنی به روش برشی

 

در این روش با استفاده از انواع تجهیزات مختلف مانند.:دستگاه تراش حدیده و یا CNC با حذف قسمت های ازمیل گرد به صورت مارپیچ رزوه شکل کرفته و ساخته میشود.

 

اولین قدم برای انتخاب نوع اتصال در یک سازه شناخت انواع اتصال و دانستن فواید و مزایای اتصالات رزوه ای میباشد.

 

 

مزایای یوبولت در صنعت

 

بست های لوله از پرکاربرد ترین اتصالاتی می باشند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. به دلیل داشتن مزایایی همچون:

  • سرعت نصب و مونتاژ بالا
  • امکان باز و بست نمودن اجزاء سازه و استفاده مجدد
  • محدودیت در تامین وسایل و تجهیزات جوشکاری عدم نیاز به کارگر ماهر
  • کم هزینه بودن کارهای نصب و اجرا 
  • عدم محدودیت در اعضای اتصال مورد استفاده قرار میگیرند.

.

 

کاربرد  یوبولت

 

پیچ ها و دیگر انواع قطعات رزوه دار تقریبا در تمام تجهیزات و ماشین آلات وجود دارند. 

اتصال دهنده های رزوه دار جزو استانداردترین قطعات صنعتی به شمار می روند که در سطح بسیار وسیعی از آنها استفاده می شود.  (به همین دلیل جدول هایی بر اساس فرم  ،ابعاد، و کلاس استحکامی آنها تهیه شده است.)

عمده مصرف کرپی یوبولت ها برای اتصال، مهار و فیکس کردن لوله های نفت،گاز،کرپی بالابر  و… جهت جلوگیری از برخورد لرزش خورندگی و غیره است. ولی می توان از آنها برای اتصال طناب ، سیم بکسل ،کابل برق در خودرو ، فنس کشی ،گارد ریل، سازه های لوله ای  و یا قطعات گرد نیز استفاده کرد.

 

 

 

کاربرد و مشخصات جی بولت

 

جی بولت نوعی بولت میباشد که طرف صاف ان جهت اتصال رزوه شده و سمت دیکر جهت درگیر کردن خم و حالت دهی شده است. از جی بولت های رزوه دار در کار های عمرانی و ساختمانی برای اتصال میلگرد و بتن و پایه های بتونی برای اتصال لوله و فنس و یا اتصال لوله های زیر ایرانیت و … استفاده می شود.

نوع و انتخاب آلیاز و در جی بولت  مانند (یوبولت  )بستگی به نوع استفاده و میزان (فشار -سایش -برش ) وارده بر کرپی میتواند از آلیاژ  با گرید 5.8 – 8.8 -10.9- و با استیل باشد. پوشش در جی بولت بسته شرایط رطوبتی و یا اسیدی بودن محیط میتواند از انواع پوشش های گالوانیزه سرد -گرم و  یا داکرومات باشد.

 

 

 آلیاژ یوبولت ها

 

کرپی یوبولت به دو طبقه معمولی وفولادی دسته بندی شده است. انتخاب نوع آلیاز کرپی یوبولت بستگی به نیاز و شرایطی که باید استفاده شوند. از انواع آلیاژی 5.8 _ 8.8 _10.9 و یا با آلیاژ استیل گرید 304 و 316 ساخته میشوند .

برای مثال :در شرایط رطوبتی خیلی زیاد و بهداشتی از کرپی با آلیاز استیل استفاده میشود . بیشترین نوع مصرفی از کرپی وقتی که نیرو های انتقالی زیاد بزرگ و یا به صورت لرزه ای و تناوبی نباشد از آلیاژ 5.8 با پوشش گالوانیزه است.

کرپی الواتور-کرپی زنجیر الواتور

کرپی الواتور

این گروه گیره ها اتصال دهنده های دو سر رزوه میباشند که جهت اتصال دو قطعه به یکدیگر از آنها استفاده می شود. بیشترین کاربرد این کرپی ها در نقاله های عمودی می باشد.

انواع پیچ و مهره معمولی و فولادی (پیچ های فرج)

پیچ و مهره بولت

انواع پیچ و مهره معمولی و فولادی (پیچ های فرج) کاربرد و مشخصات پیچ و مهره ها

بست اتصال سیم بکسل

بست بکسل

مشخصات و نصب بست بکسل

واشر تخت فنری

واشر تخت فنری

تولید انواع سایز های واشر تخت فلزی – کاربرد، مشخصات و آلیاژاستاندارد واشر تخت