تسمه نقاله pvc و pu/جزئیات نصب و اتصال تسمه پی وی سی /لیست قیمت

تسمه نقاله pvc سبز رنگ منجید دار

 

تسمه نقاله PVC – لیست قیمت – کاربرد – دلایل پارگی

 تسمه نقاله pvc  و تسمه کانوایر چیست؟

به طور کلی تسمه نقاله pvc  و تسمه نقاله لاستیکی سطح تکیه گاهی و حرکت دهنده ای است که مواد را بر روی خود جای می دهند. انواع متعددی از نظر پوشش تسمه  اندازه ها و اسکلت تسمه نقاله وجود دارند، که از میان آنها مناسب ترین نوع آن برای کار مورد نظر می توان انتخاب کرد. 

در بین انواع تسمه نقاله های لاستیکی و غیره یکی از پر کاربرد ترین تسمه ها ، تسمه نقاله های پی وی سی میباشند. این تسمه ها به دلیل سازگاری زیادی که با مواد مختلف دارند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

(درچه مواردی از تسمه نقاله PVC استفاده می شود؟ )

برای مواردی که باید مواد غذایی ، دارویی  ، بهداشتی  ، غلات , یا روغن های گیاهی با چربیهای حیوانی حمل شود. پوشش رویی با پایه PVC و نیتریت (تسمه نقاله pvc پی وی سی) و یا تسمه نقاله های مدولار پلاستیکی )استفاده میشود.

از آنجا که مواد اولیه تشکیل دهنده این نوع از تسمه کانوایر است،عمدتا سازگاری بیشتری با مواد بهداتشی و غذایی ،نسبت به دیگر تسمه ها دارند. همچنین از دیگر ویژگی های آن می توان به تنوع در رنگ و آج رویه نیز اشاره کرد،که برای مسیرهای (شیب دار،قوسدار،تخت) به دلیل چسبندگی ، اصطکاک و تداخل رنگ تسمه با محصول بسیار مناسب است.

لیست قیمت تسمه pvc

تسمه پی وی سی – 2 میل

 

تسمه نقاله PU – حمل مواد روغنی و نفتی

( چه موقع از تسمه PU استفاده می شود؟ )

در مواردی باید مواد نفتی مانند: گریس ، گازوئیل ، زغالسنگ  چرب و یا حتی مواد غذایی و بهداشتی جابجا شوند.  تسمه نقاله با پوشش رویه pu (اورتان) استفاده میشوند. 

از مزایای دیگر و خوب تسمه نوار نقاله pu میتوان به مقاومت خوب این تسمه ها در برابر هوا و شرایط سرد اشاره کرد.  برای مثال میتوان ازاین تسمه در تونل سرد و دستگاه های فیریز و خنک کننده،روغن داغ ،مواد پودری و شیمیایی استفاده کرد.

تسمه نقاله لاستیکی

تسمه نقاله لاستیکی

 در چه مواردی از تسمه های لاستیکی استفاده می شود؟ 

در مواردی که باید  انواع فرآورده های معدنی (شن–ماسه–خاک–گچ–سیمان–زغال سنگ) یا دیگر موادی همچون : کیسه – الوار – خمیر کاغذ – و دیگر مواد نوک تیز و ساینده حمل شود، از پوشش لاستیک استفاده می شوند.

تسمه الواتور برزنتی

تسمه الواتوربرزنتی

چه موقع از تسمه الواتور های برزنتی استفاده می شود؟

تسمه الواتور های برزنتی یکی دیگر از انواع تسمه های نوار نقاله می باشند که به صورت عمودی در الواتور های سطلی به عنوان کمربند انتقال نیرو و کشش مورد استفاده قرار میگیرند.

تسمه نوار نقاله استیل کورد

تسمه نقاله های سیمی کابل های فولادی

 چه زمانی ازتسمه های لاستیکی با کابل های فولادی استفاده می شود؟ 

در شرایط و مواردی که ،مسافت و طول جابجایی زیاد باشد،از نوار نقاله های با اسکلت و کابل های فولادی استفاده میشود. کابلهای فولادی داخل این تسمه ها باعث میشوند، تا بتوان از این تسمه ها برای حمل جابجایی مواد و سنگ دانه های سنگین استفاده کرد.

ویژگی و کاربرد نوار نقاله ها و مواد

تسمه نقاله های pvc و pu

سیستم (کانوایر) یکی از رضایت بخش ترین و اقتصادی ترین تجهیزات حمل و نقل میباشند. ساختار این تجهیزات ساده ولی پرکاربرد و پر استفاده است ،که میتوانند انواع مختلفی از مواد را در انواع کارخانجات ( صنایع فولاد- انواع معادن- غذا و دارو … )جابجا نمایند.

بسته به نوع انتخابی، کانوایرهای تسمه ای می توانند، هر نوع شیئی را از شن و ذغال نرم تا دوربین یکبار مصرف و مواد خوراکی یا شیمیایی لباسها و جعبه های مقوایی محکم پر از محصول حمل کنند.

 

ویژگی مهم کانوایر ها

از ویژگیهای مهم کانوایر ها میتوان به ایمن بودن ،به صرفه بودن ،پیوستگی عملیات، قابل اعتماد، تنوع و ظرفیت عملا نامحدود در حمل مواد اشاره کرد. این تجهیزات قادرند ساعتها، روزها و یا ماهها بطور پیوسته و بدون اتلاف وقت کار کنند. 

درمیان انواع تجهیزات انتقال ،کانوایر تسمه ای و  زنجیری  (تسمه نقاله لاستیکی نخی -سیمی (تسمه  الواتور برزنتی) (Belt conveyor) از متداول ترین نقاله های انتقال مواد در کاربردهای امروزی می باشند. که قادر به حمل گروه وسیعی از مواد می باشند.

یکی دیگر از مواد پرمصرف که در انواع زمینه ها کاربرد زیادی پیدا کرده مواد پلاستیکی و پی وی سی میباشد. از این مواد ارزشمند در انواع صنایع و قطعات گوناگون (اتومبیل-ساختمان-کفش-و تسمه نقاله ) به طور چشمگیری مصرف میشود. مواد pvc نه تنها یکی از قدیمی ترین مواد پلاستیکی به شمار می رود،بلکه به لحاظ حجم کاربرد از پر اهمیت ترین مواد محسوب می گردد. 

 

تسمه کانوایر pvc و pu از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند و هریک دارای ویژگی ها و خواص ویژه ای برای حمل موارد غیر عادی هستند. انواع مختلف آنها در مقابل حرارت، آب ، بخار ، مواد داغ، روغن های خورنده، مواد غذایی و مواد شیمیایی  و نفتی مقاوم هستند.

( نوار نقاله زدz  ،نوار نقاله منحنی و یا کرنر، نوار نقاله مونتاژ خط تولید ،نوار نقاله تلسکوپی، فلکس ،نوار نقاله دوخم )

رولیک

لیست قیمت رولیک 

کاربرد ، مشخصات و لیست قیمت رولیک ها-محاسبه فاصله بین رولیک های رفت و برگشت و نقاط بارگیری در نقاله ها

تسمه نقاله مدولار

تسمه نقاله مدولار

لیست قیمت انواع تسمه نقاله مدولار – کاربرد، مشخصات فنی و نصب تسمه نقاله مدولار

بست تسمه نقاله

بست تسمه نقاله

مشخصات و لیست قیمت بست تسمه نقاله قائم صنعت – دو پیچ و تک پیچ چنگکی

تسمه نقاله pvc و لاستیکی

پوشش رویی و زیرین / عرض – ضخامت – تعداد لایه – رنگ

 

معرفی و ویژگی های تسمه نقاله های لاستیکی و یا پی وی سی بر اساس : (پوشش رویه و زیرین – عرض و ضخامت – تعداد لایه و رنگ)آنها انجام میشود. 

 

پوشش رویه تسمه نقاله

امروزه نوارهای باربری با ساختمانها و انواع متعددی ساخته می شوند.  گسترش انواع مختلفی از لاستیک مصنوعی، پلیمرها ، الاستومرها و الیاف در چهل سال گذشته، عمر و گستره کاری نوارنقاله را افزایش داده است. 

انتخاب پوشش تسمه نقاله : با توجه به کاربرد مورد نظر، کیفیت های مختلفی برای پوشش نوار وجود دارد. در گذشته تنها از پوشش های لاستیک طبیعی استفاده می شد اما امروزه پوشش های نوار از ترکیباتی مانند:

لاستیک طبیعی،  استیرن ، بوتادین (SBR) پلیمرهای با پایه نیتریل، بوتیل، اتیلن پروپیلن (EPDM) ، پلی کلروپرون (نئوپرن ) بلی بوتادین، پلی وینیل کلراید (PVC)، اورتانها (PU)و سیلیکون ها تشکیل شده اند. طرح رویه در تسمه  pvc انواع مختلفی دارد. میتواند: (صاف و صیقلی باشد و یا مدل شطرنجی – اره ای – سنباده ای – گریپ و … باشد). . .

 

پوشش زیرین تسمه نقاله

.بخش زیرین و قسمتی که با غلطک در تماس است انواع مختلفی دارد. که بسته به نوع مواد حمل شونده و غیره…میتواند از جنس لاستیک و در تسمه های  pvc از نوع پلی استر و یا مانند قسمت رویه، صاف و صیقلی از نوع پی وی سی باشد.

 

اسکلت منجید (تعداد لایه) تسمه نقاله

.به طور کلی  شناخت ویژگی و مقاومت تسمه نوار نقاله لاستیکی (نخدار) در برابر کشش با پارامتر هایی مانند ep500 چهار لایه و یا ep1000  سه لایه انجام میشود .

این قسمت از تسمه اسکلت ( استخان بندی ) ،عضو کششی نوار و تامین کننده اصلی مقاومت در مقابل پاره شدن است. و مابین دو لایه فوقانی و تحتانی تسمه نقاله قرار دارد. جلوگیری از وارد شدن ضربه نگه داشتن بار و حفظ اتصالات مکانیکی بیشتر به عهده این عضو از نوار نقاله می باشد .

برای مثال: یک تسمه با با مشخصات سه لایه – ep 500 یعنی ،مقاومت و استهکام کششی نوار نقاله در برابر با 500نیوتون بر میلیمتر. بسته به نوع و یا وظیفه مورد انتظار از یک تسمه ، اسکلت های مختلفی وجود دارد.

ابداع الیاف مصنوعی خیلی مقاوم (پلی استر، نایلون، آرامید) تحول بزرگی در ساختمان نوار نقاله ایجاد کرده است. اگرچه برخی اسکلت های نخی چندلا هنوز مورد استفاده قرار می گیرند.  اما تکنولوژی نوار نقاله های وظیفه سنگین بر مبنای ساخت نوارهای پلی استر و نایلونی کم لایه با مقاومت معادل .75، 110، 150 و 200 پوند بر اینچ عرض نوار نقاله است. 

 

ابعاد – ضخامت و عرض تسمه نقاله

ضخامت نوار نقاله های پی وی سی از 1 میلیمتر تا 10 میلیمتر و عرض تسمه از 10 تا حدود 250 سانتیمتر با الیاف کتان و پلی استر متغیر است و در نوار نقاله لاستیکی از 4 میلیمتر تا 25 میلیمتر و عرض تسمه ها از 10 تا حدود 250 سانتیمتر متغیر است. 

*تنوع رنگ در تسمه نقاله pvc از دیگر مزیت های این نوع از تسمه میباشد.  که با انواع مختلف رنگ (سفید – مشکی – سبز – آبی – قرمز) تولید و عرضه می شود. 

ریگلاژ تسمه نقاله

تمام نوار نقاله ها بنا به دلایل زیر نیاز به ریگلاژ تسمه نقاله دارند:

1) اطمینان از مقدار کافی کشش
2) اطمینان از کشش مناسب نوار
3)جبران تغییرات طول نوار
4) فراهم کردن حلقه ذخیره از نوار

انواع تمیز کننده تسمه نقاله

تقسیم بندی های مختلفی برای انواع تمیز کننده تسمه نقاله انجام شده است.

براساس این تقسیم بندی ها به طور کلی تمیز کننده ها را می توان به چندین دسته تقسیم کرد.

زنجیر تسمه نقاله تخت

نقاله های (TTC) و یا زنجیر تسمه نقاله تخت جهت جابجایی،لیبل گذاری و یا پرکردن در انواع کارخانجات مختلف جهت حمل انواع محصولات شیشه ای،پلاستیکی،فلزی و … مورد استفاده قرار میگیرند.

محاسبه کشش تسمه نقاله

در نقاله ها کشش عملیاتی حداکثر، کششی است که در زمان حمل پیوسته مواد از نقطه بارگیری تا نقطه تخلیه، در نوار نقاله به وجود می آید.