کاربرد گریس های سیلیکون در دمای بالا

روان کننده ها و گریس ها

 

کاربرد سیالات و گریس های سیلیکون در دما بالا می باشند.از آن ها به عنوان روان کننده  استفاده می شود. اما استفاده از آنها به عنوان روان کننده مرزی خصوصأ مابین سطوح فولادی تا حدی محدود است. هرچند، وارد کردن گروه های هالوژن دارشده فنیل در بسپار، وضعیت را بهتر می کند. در دماهای بالاتر می توان با فنیل متیل سیلیکون ها کار کرد. گریس های سیلیکونی را از اختلاط بسیار با یک پرکن بی اثر مانند سیلیس، دوده یا صابون فلزی می توان ساخت. از گریسهای پایه سیلیکون-سیلیس اساسا به عنوان گریس برق در مصارفی چون سیستم های جرقه خودرو و هواپیما سیستم نقاله ها  استفاده میکنند. از این سیالات در سیستم های جاذب ضرب، سیالات هیدرولیک، کمک فنر و سایر سیستم های میرا کننده انرژی در مصارف دما بالا بهره گرفته می شود.

لاستیک سیلیکون

از جمله مصارف و کاربرد ورق سیلیکون و یا لاستیک نسوز سیلیکون ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1-صنایع هوافضا  2-غذایی-دارویی  3-ریخته گری-سرامیک سازی  4-آرایشی و بهداشتی  5-طلاکوبی-قالب سازی و ….

کاربرد گریس سیلیکون

سیالات دی متیل سیلیکون به شکل گسترده به عنوان ضد کف استفاده می شوند. هرچند که غلظت آنها در هر سیستمی معمولا چند قسمت در میلیون است. از آن ها در عملیات تولید مواد شیمیایی و غذا و همچنین دفع فاضلاب استفاده می کنند. از مقادیر کم این ماده در رنگ ها و پوشش سطوح استفاده می کنند.. آن ها باعث حذف نقایصی مانند «پوست پرتقالی» شدن رنگ ها و پوشش های کوره ای می شوند. بسپارهای جالب پیوندی بر پایه سیلیکون در زمینه ساخت ابرهای پلی اورتان خصوصا نوع پلی اتری کاربرد دارند، چون ساختار سلول را تغییر می دهند. کاربرد دیگر که در ارتباط با بسپارهای دیگر است، نقش سیلیکون به عنوان تسریع کننده جریان برای گرما نرم هایی چون پلی استیرن است. .

لاستیک سیلیکون مایع

در اوایل دهه ۱۹۸۰، شکل جدیدی از مواد سیلیکونی موسوم به لاستیک سیلیکون مایع مورد توجه قرار گرفت. البته این مواد نسل برتر لاستیک های سیلیکونی RTV هستند که به روش افزایشی پخت می شوند . 

کاربرد گریس سیلیکون  در طب

در ستون های دستگاه کروماتوگرافی فاز گاز، معمولا از سیالات سنگین دی متیل سیلیکون به عنوان فاز ساکن استفاده می شود. سیالات سیلیکونی در طب نیز چندین کار برد یافته اند. کرم های محافظ بر پایه سیالات سیلیکون، در مقابل روغن تراشکاری در فرایند تراش فلزات که سوزش آورهای رایج صنعتی هستند خیلی خوب عمل میکنند. ورم کف آلود جدی و غالبا مهلک که حیوانات نشخوارکننده به آن مبتلا می شوند، با استفاده از مقادیر کم سیال سیلیکون که به عنوان ضد كف عمل میکند تسکین می یابد.

انواع سیلیکون ها

همه چیز درباره سیلیکون ها و مواد نسوز

برای بسیاری از شیمیدانان بسپاری، یکی از جالبترین ابداعات دو دهه اخیر، کشف و تولید صنعتی گستره ای از بسپارهای نیمه معدنی و تمام معدنی از جمله بسپارهای سیلیکونی بوده است. به دلیل….