کرپی گالوانیزه/یوبولت گالوانیزه-تولید و پخش

معرفی و کاربرد پوشش کرپی گالوانیزه -و یوبولت گالوانیزه 

کرپی گالوانیزه:علت اصلی استفاده از پوشش بر روی کرپی گالوانیزه چیزی نیست جز حفاظت از فلزات در برابر خوردگی. انتخاب و پوشش دهی (  یوبولت ) مناسب یکی از مهم ترین اقدامات میباشد که باید رعایت شود.

پوشش ها و روش های پوشش دهی کرپی های گالوانیزه عبارتند از:

 •  آبکاری با روکش دهی الکتریکی
 • روکش دهی مکانیکی
 • متال اسپری غوطه وری در مذاب روی (گالوانیزه گرم)
 • کانورژن شیمیایی (فسفاته)
 • میکرو کپسول زینک فلیک ( آبکاری  سرد)
 • رنگ آمیزی

هر یک از این نوع پوشش ها کاربرد خاص خود را دارند که بسته به شرایط استفاده میشود.

کرپی لوله با روبند

لیست قیمت کرپی 

لیست قیمت کرپی یو بولت از سایز 6 میلیمتر تا 20 میلیمتر

 

کرپی  گالوانیزه گرم ( غوطه وری فلز در مذاب روی )

 

فرآیند غوطه وری پیچ و مهره در فلز روی مذاب.، موجب تشکیل پیوندهای متالورژیکی چوبازی روی – آهن شده،. که به دلیل تشکیل لایه سخت کربنات روی به نام پاتینا، با ضخامت حدود (50 تا 100میکرون ) پوشش داده میشود. تا از فولاد در برابر خوردگی محافظت شود. 

در این روش پوشش دهی پیچ و مهره، HDG است که در آن،. روی با داشتن پتانسیل احیا بیشتر، نقش اند را بازی می کند. بنابراین الکترونها به سمت کرپی گسیل شده و از آن حفاظت کاتدیک می کند. در واقع با این کار، خود فدا می شود. پس از گالوانیزاسیون، لایه پوششی روی، تغییر رنگ داده و کدر (خاکستری)می شود. . .

 

آبکاری یوبولت  گالوانیزه سرد ( الکتروگالوانیزه )

 

برای پوشش به روشگالوانیزه بعد از چربی زدایی سطح جسم .با عمل الکترونیزه نمک روی طی فرآیند الکترو نیزه روی فلز پایه واقع در اند رسوب میکند. و یک لایه خیلی نازک از وی روی سطح یوبولت قرار می گیرد.

نوع موادی که برای پوشش استفاده می شود انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط  انتخاب می شود. پوشش گالوانیزه سرد را می توان با انواع مختلفی از مواد ،مانند روی، نیکل یا کرم به اندازه (25 میکرون) بر روی فلز انجام داد.

این نوع از پوشش علاوه بر جلوگیری از وردگی، به بهبود خواص قطعه از جمله سختی نیز کمک می کند. و نیز سطح حاصله، ظاهری براق و زیبا و یا رنگ (زرد – سبز  آبی – مشکی – هفت رنگ ) دارد. .

 

کرپی داکرومات – پوشش روی و آلومینیوم (داکروتایز) داکرومات

 

یکی دیگر از پوشش های جدید و مناسبی که در دههء گذشته رواج یافته است  کرپی یوبولت داکرو تایز  و یا داکرومات است .این روش با مشخصاتی بهتر از روشهای الکتریکی و میکانیکی و غوطه وری است که برای پوشش فلزات مختلف استفاده میشود. پوشش روی و آلومینیوم این نوع پوشش، که با نام تجاری داکرونایز نیز شناخته می شود، از طریق غوطه وری سرد به سطح پیچ و مهره اعمال می گردد.

در این روش پس از چربی گیری و تمیز کاری کرپی یوبولت ها عملیات شات بلاست یر روی انها انجام میشود. سپس عملیات غوطه وری کرپی ها در ظروف حاوی مایع غنی از روی به وسیله دستگاه سانتریفیوژ انجام میشود . تا اعمال رنگ بر تمامی سطوح ان انجام شود . سپس قطعات به دروی کوره رفته تا پوشش سطح انها با دمای 150 تا 250 درجه پخته شود.

از مزایای این نوع از پوششها در کرپی گالوانیزه  میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از خوردگی گالوانیک (جنس های مختلف جلوگیری میکنند.
 2.  آلودگی محیط زیست کمی دارند.
 3.  توسط اسید کرمیک موجب Passive شدن قطعه می گردند.
 4.  در ریز ساختار پیچ تغییری ایجاد نمی کند.
 5.  مقاومت بالایی (بیش از1000 ساعت در محیط مه نمکی) دارد.
 6.  پوشش نازکی (زیر ۱۴ میکرون) دارد.
 7.  قابلیت کاربرد روی انواع آلياژها را دارد.
 8.  ایجاد تردی هیدروژنی نمی کند.
 9. در حرارت بالا مقاومت خوبی دارد.
 10.  پوشش روی سطح، هموژن است.
 11.  افزایش اصطکاک به طور یکنواخت بوده و در نتیجه پیش تنیدگی دقیقی به دست می دهد.