قیمت گذاری تسمه نقاله / بررسی کیفیت تسمه نقاله

نحوه قیمت گذاری تسمه نقاله و فاکتورهای تأثیرگذار

به‌طور کلی فاکتورهای بسیاری در قیمت تسمه نقاله تأثیرگذار است. عوامل کیفی مهم‌ترین عامل تعیین کنده در ارزش مادی تسمه نقاله است

  • کیفیت متریال (مواد سازنده تسمه)
  • EP (نیروی کششی تسمه نقاله)
  • پوشش لاستیکی بالای تسمه نقاله (Top Rubber Conver)
  • کشور تولیدکننده تسمه نقاله

مواد سازنده در تسمه و تأثیر آن در قیمت تسمه نقاله

ساختار اولیه تسمه نقاله ترکیبی از کائوچو و منجید می‌باشد . که البته به عنوان مثال در نوع مفتولی (Steel Cord) – تسمه نقاله استیل کورد ، لایه‌های درونی از مفتول‌های فولادی تشکیل شده‌اند.

یکی از اساسی‌ترین اجزای تسمه کائوچو یا همان لاستیک طبیعی می باشد. زیرا به عنوان عامل مقاومتی برای منجیدها که در لایه‌های درونی قرار دارند از عوامل بیرونی محافظت می‌کنند.

در صنایع گوناگون متناسب با موادی که حمل می‌شوند می‌بایست نوع پوشش تسمه نقاله که در واقع همان کائوچو است را انتخاب نمود. مادامی که از تسمه نقاله ضد سایش، ضد روغن، ضد حرارت و … سخن می‌گوییم به کائوچو در تسمه نقاله اشاره می‌کنیم.

در تسمه نقاله‌های بی‌کیفیت به جای لاستیک طبیعی مقاوم، از زغال‌سنگ که ماهیتی شکننده دارد استفاده می شود . بدین صورت که کائوچو را با زغال‌سنگ ترکیب می‌کنند که تأثیر به شدت زیادی روی کیفیت تسمه نقاله دارد .چنین تسمه نقاله‌ای عمر بسیار کم و کیفیت پایینی دارند.

 

نیروی کششی تسمه نقاله و تأثیر آن روی قیمت تسمه نقاله

وقتی از نیروی کششی در تسمه نقاله سخن می‌گوییم به واقع به نیروی لازم برای پاره شدن تسمه نقاله اشاره می‌کنیم و غالباً هر چه عدد نیروی کششی بیشتر باشد واجد مقاومت و قیمت بیشتری است.

مشخصهٔ عدد EP یا همان نیروی کششی تسمه نقاله تأثیر بسزایی روی قیمت آن دارد که با واحد نیوتون بر میلی‌متر محاسبه می‌شود.

 

پوشش لاستیکی بالای تسمه نقاله و تأثیر آن روی قیمت نهایی

نوع پوشش تسمه نقاله بنا به نیاز مصرف‌کننده تعبیه می‌شوند و بر حسب ویژگی مقاومتی آن‌ها در برابر گرما، روغن، حرارت، مواد ساینده و … از متریالی‌هایی چون SBR, NR,NBR,EPDM تولید می‌شوند. که قطعاً نوع لاستیک مصرفی روی قیمت نهایی تأثیر بسزایی دارند.

 

کشور تولیدکننده تسمه نقاله

تکنولوژی تولید تسمه نقاله در کشورهای مختلف تا حدی متفاوت است. به عنوان مثال تسمه نقاله‌های یک کارخانهٔ آلمانی ، قیمت بسیار بالاتری نسبت به کشورهای دیگر دارد . عواملی از قبیل کیفیت نهایی و ویژگی‌های خاصی که در حین تولید تسمه نقاله برای مصارف خاصی از قبیل معادن زغال‌سنگ لحاظ می‌شود تأثیر بسزایی روی قیمت نهایی دارد.

بعد از کشورهای اروپایی، بهترین کارخانجات تولید تسمه نقاله در آسیا، و در کشور کره قرار دارند.

حجم زیادی از تسمه نقاله‌هایی که در ایران مصرف می‌شوند از کشور چین وارد می‌شوند.