رولیک/رولیک سازی/فاصله بین رولیکها/مشخصات -کاربرد-قیمت

غلطک نوار نقاله

کاربرد و مشخصات رولیک ها – فاصله بین رولیک ها در نقاله

 

 

 رولیک ( قرقره نوار نقاله ) چیست ؟

رولیک و قرقره ها ( idlers ) در کانوایر و نقاله ها قطعاتی کاربردی و بسیار مهم هستند، که میبایست تکیه گاه مناسبی برای تسمه نقاله و نگهدارنده مناسبی برای بار حمل شده فراهم کنند. 

این رولیک ها ی استوانه ای (قرقره ها) شکل در طول و زیر تسمه نقاله ها جهت:  تحمل وزن تسمه نقاله.  – تحمل وزن بار و کالا – حرکت نوار نقاله و کاهش اصطکاک- حالت و جهت دهی به تسمه ، در  نقاله های تسمه ای و در نقاله های غلطکی به عنوان حمل کننده  استفاده میشوند. 

اجزای رولیک

قسمت بیرونی یا رویه که با تسمه اتصال دارد از انواع لوله های فولادی، آهنی ، استیل، آلومینیوم ، ریخته گری ، تفلون ،پلاستیکی ،اورتان و یا حتی از چوب تراشکاری شده ساخته میشوند.

 داخل این قرقره ها یاتاقان های ضد اصطکاک و درپوش قرار دارند و مجموعه بر روی یک محور (شفت) سوار شده است، قسمت های انتهای و دو سر  شفت میتواند به صورت رزوه و یا به صورت چار گوش جهت اتصال به پایه رولیک ها ساخته میشوند.

وظیفه در پوش جلوگیری از نفوذ گردو غبار، رطوبت و … داخل رولیکها است. مقاومت اصطکاکی رولیکها بر کشش نوار نقاله و در نتیجه قدرت مورد نیاز تاثیر می گذارد. قطر رولیک، طرح یاتاقان و وضعیت در پوش عوامل اصلی مؤثر بر مقاومت اصطکاکی هستند.

 فاصله بین رولیک ها در قسمت ( رفت – برگشت  و نقاط بارگیری )

بعد از تعیین عرض و سرعت نوار، فاصله رولیک ها تعیین می شود. عواملی که در انتخاب فاصله فرقره ها در نظر گرفته میشوند. وزن نوار، وزن مواد، شکم دادگی نوار، عمر قرقره و کشش نوار هستند.

اگر شکم دادگی خیلی زیادی بین قرقره ها و هرزگرد ها به وجود آید، ممکن است باعث ریزش مواد از لبه های نوار شود. جدول زیر فاصله نرمال پیشنهادی بین قرقره ها را برای کارهای عمومی مهندسی تعیین می کند.

  ♦  فاصله بین قرقره های نقاله بازگشت


 فاصله پیشنهادی در رولیک های بازگشت برای نوار نقاله و کانوایر ها چون عمل رولیک ها ی تکیه گاهی و برگشت فقط تحمل وزن خالی تسمه است. اندازه بین آنرا تا حدود تقریبی 3.048 متر می توان اضافه کرد.

برای نوار های با تسمه های سنگین با توجه به درجه بار و ملاحظات مربوط به شکم دادگی تعیین میشود. البته در این رابطه بایستی اطلاعات مربوط به انتخاب شکم دادگی در مبحث محاسبه قدرت و کشش در ادامه فصل مد نظر قرار گیر.

. فاصله بین قرقره ها در نقاط بار گیری نوار نقاله

. در نقاط بارگیری، قرقره های باربر بایستی در فواصلی قرار گیرند که پایداری نوار را تأمین کنند. و نوار را در تماس با تمام طول لبه های لاستیکی دیواره های نگهدارنده جانبی نگه دارند.  توجه دقیق به فاصله قرقره های باربر در نقاط بارگیری نفوذ مواد از زیر دیواره های نگهدارنده و در همان زمان، سایش پوششی نوار را به حداقل می رساند.

 در حالت نرمال، در محل بارگیری قرقره های باربر در نصف یا کمتر از نصف فاصله معمول پیشنهادی در جدول زیر قرار می گیرند. توجه شود که چنانچه از قرقره های ضربه گیر در قسمت بارگیری استفاده شود،. درجه بار قرقره های ضربه گیر بزرگتر از درجه بار قرقره های استاندارد نیست.

  ♦   فاصله ی بین قرقره های باربر در مجاورت (غلتک) طبلک های انتهایی

در فاصله ی بین آخرین قرقره باربر و  غلتک انتهایی ،لبه های نوار کشیده شده و کشش در لبه های خارجی نوار افزایش می یابد. اگر تنش در لبه نوار از حد لاستیک لاشه تجاوز کند. لبه تسمه دائما کشیده می شود و مشکلاتی در رابطه با هدایت نوار به وجود خواهد آورد.

فاصله انتقالی نوار از حالت قوسی به حالت تخت مهم است .این مسئله به ویژه در مورد نوارهایی با گودی زیاد اهمیت می یابد. بسته به فاصله انتقال می توان از یک،دو و یا چند قرقره انتقالی استفاده کرد.این قرقره ها می توانند تحت یک زاویه  ثابت یا با قابلیت تنظیم در زیر نوار قرار گیرند.

 انواع رولیک کانوایر (رولیک پرسی و تعویضی)

.دو نوع اصلی از قرقره ها وجود دارد که در انواع نقاله های تسمه ای (pvc پی وی سی _ لاستیکی نخی _  تسمه استیل کورد  ) مورد استفاده قرار میگیرد. 

رولیکهای رفت که طرف باربر نوار را نگه می دارند (تحمل وزن بار و تسمه).   رولیکهای بازگشت که طرف خالی نوار را نگه میدارند (تحمل وزن تسمه).   

 انتخاب آنها  تحت تأثیر سه عامل 1- شرایط عملیاتی. 2- ویژگی های مواد حمل شده. 3 -سرعت نوار است.  ویژگی های مواد حمل شده تأثیر مستقیم بر انتخاب قرقره دارد. وزن مخصوص مواد تعیین کننده بار و فاصله قرقره ها است.

 رولیک رفت و انواع آن ها

نوع اول رولیک های رفت (قرقره های باربر) دو نوع متداول دارند. یکی برای نوارهای نقاله های ناودانی و یا قوسی استفاده می شود، و معمولا از دو تا  پنج رولیک تشکیل شده است که با زاویه های (20-25-30 -35 -45)درجه متصل میشوند. این هرزگرد ها کار اصلی جابجایی را بر عهده دارند و به شکل v در قسمت رویه  و رفت نقاله نصب می شوند. 

نوع دوم که برای نوارهای تخت استفاده می شود معمولا از یک قرقره افقی تشکیل یافته است. که توسط دو پایه خمیده ( پایه رولیک) مستقیما به چارچوب نوارنقاله متصل می شود.

رولیک ضربه گیر

این از هرزگرد ها که رولیک ضربه گیرو یا گاهی اوقات (قرقره های بالشتکی) نیز نامیده می شوند. این قرقره ها در محل تغذیه نوار(قسمتی که مواد بر روی تسمه نقاله میریزد) مورد استفاده قرار می گیرند.

در قسمت رویه این رولیک ها از مواد لاستیکی، دیسک های لاستیکی و تایر های بادی که در کنار هم قرار میگیرند استفاده میشوند. و به دلیل استفاده از رویه لاستیکی حالت ارتجاعی دارند. و از آسیب دیدن تسمه نقاله در اثر ضربه حاصل از سقوط قطعات بزرگ و سنگین جلوگیری می کنند.

( نوع پرمصرف از این نوع قرقره ها از سه رولیک دارای دیسک های فاصله دار لاستیکی تشکیل یافته است.

 قرقره های هدایت کننده نوار

.به طور کلی این نوع از رولیک ها از خارج شدن تسمه  از مدار جلوگیری می کنند.  با طراحی مطلوب و ساخت دقیق نقاله ها بدون نیاز به هرزگرد های راهنما در راستای مناسب به حرکت خود ادامه می دهند.

اما شرایط گذرایی وجود دارد که ممکن است باعث انحراف تسمه شوند. بنابراین رولیک هدایت کننده ویژه ای نیز تعبیه می کنند که در وضعیت های دشوار، مرکزیت تسمه را حفظ کنند. رولیک های راهنما به صورت عمودی در لبه تسمه به صورت جفت نصب میشوند.

فروش انواع رولیک

صنایع کوبن راه با بیش از 25 سال تجربه و دانش در زمینه تولید و طراحی رولیک های صنعتی، غلتک ها، پایه رولیک مفتخر است که اعلام کند که یک محصول با کیفیت و مقاوم را تولید نموده و در خدمت مشتریان گرامی ارائه میدهد.

جهت ثبت سفارش انواع رولیک و دریافت لیست قیمت با مشاوران ما تماس بگیرید.
صنایع کوبن راه 09124224786 – 02156344941